List of 2012-13 Retirees 

First Name Last Name Job Title Years of Service
Carol Stephenson Regular Teacher 44
Lindsey Linden Resource Teacher-Spec Educ 42
Ira Henderson Regular Teacher 42
Dolores Duron Project Resource Teacher 42
Ann Baird Regular Teacher 40
Walter Fairley Vice Principal 40
Karen Karagozian Teacher-Mild/Moderate 40
Sandra Boyd Regular Teacher 40
Lynn Brown Regular Teacher 39
Susan Thompson Regular Teacher 39
Nancy Johnson Principal 39
Mary Jensen Regular Teacher 39
Joanne Frazier Itin Tchr-Phys Handcpd 39
Judy Froning Regular Teacher 39
Paul Gorman Team Leader Teacher 39
Frances Knapp Regular Teacher 39
Alfredo Rodriguez Elem Prep Teacher/Computer 39
Manuel Diaz Regular Teacher 39
Candace Szalay Regular Teacher 39
Sandra Stewart School Clerk I 38
Stephanie Colter Regular Teacher 38
Christina Pfeifer Certificated LOA 38
Sandra Houston Regular Teacher 38
Kim Yourczek Advanced Placement Teacher 38
Beverly Greco Vice Principal 38
Michael Prosser Advanced Placement Teacher 37
David Ponsford Advanced Placement Teacher 37
Yvonne Ledoux Regular Teacher 37
Katherine Milwee-Vieu Regular Teacher 36
Imelda Martinez Regular Teacher 36
Brian Pike Team Leader Teacher 36
Beverly Hull Adapted Physical Educationtch 36
Adriana Lopez Regular Teacher 36
Sylvia Barrios Garza Regular Teacher 36
Susan Anella Regular Teacher 36
Mary Martin High School Registrar 36
Linda Williams Early Literacy Supp Tchr, Res 36
Deidre Bell Regular Teacher 35
Alicia Aleman-Godlove Team Leader Teacher 35
Anna Roberson Resource Specialist-Spec Educ 35
Lawrence Stanforth Regular Teacher 35
Sharletta Richardson Regular Teacher 35
Samuel Sample Regular Teacher 35
Ardellia Southern School Counselor 35
Diane Moss Regular Teacher 35
Robert Morris Principal 35
Elizabeth Riel Childrens Center Teacher 35
Rosemary Mejia Bldg Svcs Supv II 35
Alyce Fox Childrens Center Teacher 35
Marie Dickey Childrens Center Teacher 35
Louise Felton Spec Ed Techn 35
Tracy Petti Regular Teacher 35
Sherry Case Regular Teacher 35
Heriberto Delute Principal 35
Eric Koeppel Elem Prep Teacher/Pe 35
Mary Todd School Psychologist 35
Paul Gilroy Principal 35
Randall Wheeler Teacher-Mild/Moderate 35
Cheryl Rossi Regular Teacher 34
Yolanda Barcenas-Mendoza Teacher-Mild/Moderate 34
Melissa Whipple Central Office Resource Tchr 34
Rosa Perez Regular Teacher 34
Yvonne Morgan Speech /Language Pathologist 34
Yolanda Camacho Budget Analyst 34
Linda Lungren Elem Prep Teacher/Music 34
Karen Kjarsgaard Regular Teacher 34
Kathryn Robertson Teacher--Gate 34
Paula Sevier Adapted Physical Educationtch 34
Elaine Grover Regular Teacher 34
Lynetta Watkins Clerk Typist III 34
Judith Johnston Regular Teacher 34
Cynthia Hicks Mail Svcs Clerk 34
Emily Spillman Mild Moderate Teacher 34
Laurel Owen Regular Teacher 34
Patricia Haake Teacher--Gate 34
Dianne Collins School Nurse 34
Dawn Gregerson Spec Ed Early Childhood (Seec) 34
Jane Doft Vocational Rehabilitation Coun 34
Frederick Montes Regular Teacher 34
Brenda Baniaga Regular Teacher 34
Samuel Bonacci Regular Teacher 34
Ray Conser Regular Teacher 34
Gregory Collamer Principal 34
Michele Janette Team Leader Teacher 34
Patricia Crowder Principal 34
Lydia Stevens Teacher-Bilingual Education 33
Randy Conry Regular Teacher 33
Stella Miller Regular Teacher 33
Jeffrey Lieberman Teacher-Mild/Moderate 33
Donna Mador Spec Ed Asst 33
Paula Curiel Regular Teacher 33
Keith Johnson Teacher-Mild/Moderate 33
Barbara Samilson Principal 33
Richard Davalos Regular Teacher 33
Sonia Cornish Teacher-Bilingual Education 33
Anne Callies Speech /Language Pathologist 33
Lourdes Lizarraga-Jana Regular Teacher 33
Kathryn Wolfe Principal 33
Steve Fisher School Psychologist 33
Denise Winsett Regular Teacher 33
Betty Dierker Special Ed Behavior Techn 33
Jackie David School Clerk I 33
Dean Dilley Teacher-Mild/Moderate 33
Paula Spedding Regular Teacher 32
Michel Renaud Sr High Finl Clerk 32
David Huerta School Clerk I 32
Elizabeth Hamels Spec Ed Early Childhood (Seec) 32
Jennifer Molnar Regular Teacher 32
Linda Cohen Elem Prep Teacher/Music 32
Christine Gomen Regular Teacher 32
Sally Zengel Tchr-Mild/Mod (Spec Day Class) 32
Robin Caldwell Teacher-Mild/Moderate 31
Thomas Sides Regular Teacher 31
Margaret Elliott Regular Teacher 31
Karen Grant High School Registrar 31
Susan Burnett Regular Teacher 31
Linda Swanson Speech /Language Pathologist 31
Carla Sprowls Regular Teacher 31
Jackie Ruiz Attendance Asst 30
Terri Strait Regular Teacher 30
Melinda Vargas Regular Teacher 30
Joan Porter Regular Teacher 30
Kathleen Myers School Nurse 30
Margaret Kleinsmith-Hildebrand Central Office Resource Tchr 30
Terry Strauss Regular Teacher 30
Delores Reed Spec Ed Asst 30
Mary Horsley Regular Teacher 30
Leslie Dearing Speech /Language Pathologist 30
Dennis Cowick Central Office Resource Tchr 30
Rita Elwardi Secondary Classroom Tchr/Esl 30
William Bowles Advanced Placement Teacher 30
Pamela Demeules Regular Teacher 30
Cynthia Brendle School Clerk II 30
Louise Castaneda School Clerical Asst 30
Cynthia Freeman Regular Teacher 30
Vicki Yount Administrative Aide 29
Christine Vasquez Regular Teacher 29
Patricia Shearer Spec Ed Asst 29
Claudia Penczar Regular Teacher 29
Pedro Lopez Stock Clerk 29
Susan Murphy Regular Teacher 29
Susan McCartney School Clerk I 29
Cynthia Perez-Pothier Regular Teacher 29
Betty Noel Food Svcs Area Mgr 29
Daniel Koskinen Regular Teacher 29
Nancy Seda Spec Ed Signing Asst 29
Delores Marshall School Clerk I 29
Susan Forest-Rode Regular Teacher 29
Sharon Voltmer Regular Teacher 29
Blanca Trevino Super Lead Teacher 29
Linda Perry Clerk Typist III 28
Terrayne Klein Regular Teacher 28
Mary Kelly Regular Teacher 28
Sherrill Joseph Regular Teacher 28
Patricia Kappa Regular Teacher 28
Kathryn McPhee Inschool Resource Tchr 28
Conchita Escalada Regular Teacher 28
Angela Brosz Inschool Resource Tchr 28
Sandra Foster-King Regular Teacher 28
Denise McHale Regular Teacher 28
Afsaneh Fozi Regular Teacher 28
Judith Morrin Regular Teacher 27
M Mason Library Asst 27
Barbara Nunes Regular Teacher 27
Patricia Ladd Principal 27
Alice Evans Regular Teacher 27
Linda Carroll Regular Teacher 27
Kathy Anderson Clerk Typist II 27
Yong Baird Clerk Typist III 26
Mary Prendergast Inschool Resource Tchr 26
Juanita Richardson Spec Ed Asst 26
Bonnie Hunstable Clerk Typist III 26
Judith Hubbard Teacher--Gate 26
Ronald Burdick Regular Teacher 26
Oona Clark Spec Ed Asst 26
Laura Thorp Regular Teacher 26
Holly Frank Regular Teacher 26
Ross White Regular Teacher 26
Juan Tamez Regular Teacher 26
Deborah Smith Inschool Resource Tchr 25
Joan Robinson-Oden Regular Teacher 25
Marietta Norman Regular Teacher 25
Catherine Lydiard ESL Asst 25
Margaret Klassen Employee Benefits Techn 25
Donna Gonzalez Regular Teacher 25
Beth Behnke Head Counselor II 25
H Gaske Regular Teacher 25
Laura Brown Regular Teacher 25
Martha Webber State Preschool Cntr Tchr 25
Cecelia Waters School Nurse 24
Nancy Lombardi-Kohrs School Counselor 24
Phyllis Moore Special Ed Behavior Techn 24
Katherine Gottwig Regular Teacher 24
Jennifer Wroblewski Principal 24
Ronald Kasper Teacher-Mild/Moderate 24
Deborah Roon Berndes School Psychologist 24
Michael George Principal 24
Linda Williams Principal 24
Mary McDonald Head Counselor II 24
Janie Wardlow Principal 24
Catherine Noakes Regular Teacher 24
Carlos Katzenstein Attendance Asst 23
Linda Ponsford Regular Teacher 23
Brenda Outland Regular Teacher 23
Helene Santa Maria Sr Food Svc Worker 23
Joann Greenhouse Elem Clsrm Tchr/ESL Sheltered 23
Rolena Jones Regular Teacher 23
Barbara Kaplan Spec Ed Health Techn 23
Flora Vaughn Guidance Asst 23
Bonita Ford Regular Teacher 23
Ronald Brown Regular Teacher 23
Nancy Hemmings Administrative Asst II 23
Antoinette Oconnor School Nurse 23
Audree Blodgett School Counselor 23
Stephen Tucker Elem Prep Teacher/Pe 23
Ann-Marie Hornblower Teacher-Mild/Moderate 23
Philippa Garner Attendance Asst 23
Linda Whinnery Elem Prep Teacher/Library 23
Ann Schraner Regular Teacher 22
Rose Pope Elem Prep Teacher/Library 22
Harry Smith Adapted Physical Educationtch 22
Deborah Grimm Elem Prep Teacher/Pe 22
Sandy Hunrichs Regular Teacher 22
Maryann McDonald Class Tchr Severely Disabled 22
Elida Melendez Regular Teacher 22
Charlene Albert Regular Teacher 22
Rebecca Tatreau Resource Nurse 21
Sonia Medina Regular Teacher 21
Timothy Hughey Sr Military Science Instructor 21
Susanne Hodge Tchr-Mod Severe (Spec Day Cls) 21
Alicia Hansen Spec Ed Health Techn 21
Ernest Sabo Regular Teacher 21
Noel Hampson Teacher-Moderate/Severe 21
Althea Lawson-Bagsby Secretary III 21
Jessie Wallace School Nurse 20
Victoria Romero Regular Teacher 20
Cathryn Jardell Regular Teacher 20
Carroll Davenport Regular Teacher 20
Anna Cazares Regular Teacher 20
Jerald Neel Elem Clsrm Tchr/ESL Sheltered 20
Avalee Cohen Regular Teacher 20
Guillermo Bejarano Glazier 19
Cheryl Stromberg Speech /Language Pathologist 19
Robert Weller Piano Techn 19
Roseanna Duenas School Nurse 18
Gayle Dirkes Teacher-Mild/Moderate 18
Charles Burkart Team Leader Teacher 18
Linda Rowley School Clerk II 18
Deborah Kempston Occupational Therapy Spec 18
Marisa Scharfman Regular Teacher 17
Cristina Legorreta Regular Teacher 17
Cynthia Johnsen School Nurse 17
Bounhong Khommarath Community Asst II 17
John Cullinan Teacher-Mild/Moderate 17
Barbara Bechtel Regular Teacher 17
Eriberto Acedo Custodian Crew Ldr 17
Susan Schock Regular Teacher 16
Gladys Smith Regular Teacher 16
Fredric Koch Regular Teacher 16
Gail Moriarty Project Resource Teacher 16
Carolyne Hultgren Editorial Asst 16
Cynthia Rackliffe Regular Teacher 16
Donna Even Regular Teacher 16
Donna Even Regular Teacher 16
Edna Smith Regular Teacher 16
Carla Hillsman Spec Ed Asst 16
Valeria Encarnacao Spec Ed Asst 16
Michael Kwiatt Carpenter 16
Deborah Bollinger Spec Ed Techn 16
Arlene Spaniol School Librarian 16
Marianne Robbins Spec Ed Asst 15
Joan Collins Lead Delivery Svcs Driver 15
Honey Leshaw Regular Teacher 15
Barbara Kruming Regular Teacher 15
Derrell Fisher Teacher-Mild/Moderate 15
Dona Gough Spec Ed Asst 15
Sheila Oberst Regular Teacher 14
Anthony Carneiro Custodian 14
Jackson Ancheta Bldg Svcs Supv III 14
Johnaa Battle Speech Lang Path Assist 14
Tami Holtz Speech /Language Pathologist 14
David Grant Sr Facilities Dev Proj Mgr 13
Jennifer Jensen Speech /Language Pathologist 13
Lynne Aung School Psychologist 13
Juana Farrell School Psychologist 13
Ann Holler School Nurse 13
Paula Ross Secretary III 12
Jane Kackery Spec Ed Techn 12
Elizabeth Amparo Health Technician 12
Carol Olson Food Svcs Accounting Clerk 12
Harry Hirsch Regular Teacher 12
Du Tran Custodian 12
Donna Strobl Purchasing Services Clerk 12
Susan Napier Educational Transcriber III 12
Natividad Bautista Spec Ed Asst 12
Kenneth Wood Regular Teacher 12
Judith Oneill School Counselor 11
John McGreevy Spec Ed Asst 11
Patrice Wilson Elementary School Asst 10
Fabiola Robles Sr Food Svc Site Ldr 10
Elizabeth Petro Regular Teacher 10
Betty Pound Resource Specialist-Spec Educ 10
Mary Doan Regular Teacher 10
William Daniel Teacher-Mild/Moderate 10
Donna Swanson-Perrelet Speech /Language Pathologist 10
Margaret Hilton Regular Teacher 9
Stuart Gordon Regular Teacher 9
Vicki Fishman Resource Specialist-Spec Educ 8
Frances Donovan Regular Teacher 8
Ronda Adair Manager, Employee Benefits 8
Donald Weinhouse Teacher-Mild/Moderate 8
Angela Swift Regular Teacher 8
Joyce Anderson Spec Ed Asst 7
Susan Blanco Workers' Comp/Light Duty Coord 7
Janice Paige Spec Ed Asst 7
William Kowba Superintendent 7
Scott Reed Landscape Techn II 7
Karen Fields Spec Ed Asst 7
Donna Bock-Van Buren Spec Ed Techn 7
Audrey Andrews Student Info Sys Site Techn II 6
Patricia Radcliffe Teacher-Mild/Moderate 6
Patricia Mingo Teacher-Mild/Moderate 6
Kathryn Hicks Regular Teacher 6
Marilyn Ryall School Clerk I 6
Bernie Rhinerson Chief of Staff 5
Susan Martinez Exec Dir--Special Education 5
C Fussell Spec Ed Techn 5
Dianna Carberry Area Supt( K-12) Area Supt ISS 4
Lawrence Schoenke General Counsel 3
George Zilinsky Regular Teacher